Michael Rudorfer – 1. majster Rakúska 2012

 

Keď sa povie  Viedeň ... u mnohých z nás tento názov evokuje slávny Straussov valčík „Na krásnom modrom Dunaji“, mnohí si predstavia Stephansdom či habsburgský zámok Schönbrunn, avantgardný Hundertwasserhaus, zábavný park Prater a ďalšie turistické vychytávky. Gurmáni poznajú obľúbený Vienner Schnitzel, ...

Historická i moderná, obdivovaná metropola Rakúska. Pre našinca často prvá zastávka a symbol „západného“ sveta v porevolučných rokoch. Pamätám si ako som si odtadiaľ, dvadsať rokov dozadu, niesol svoj prvý volkmen, ... Tu však hovorím o tomto meste v úplne iných súvislostiach a chcel by som Vám predstaviť viedenského chovateľa poštových holubov, ktorý je zároveň jedným z najlepších chovateľov Rakúska posledných rokov.

Je ním Michael Rudorfer, s trvalým pobytom na Schrebergasse 19 vo Viedni. Michael má 43 rokov a patrí tak k mladšej generácii chovateľov. Na druhej strane však má viac ako 25 rokov skúseností s chovom poštových holubov.

Je dlhoročným vedúcim klubu 906 a tiež RV Wien NO. Michael pracuje pre farmaceutickú firmu Baxter. Samostatne preteká s holubmi od r. 1986. Holubiarstvo má Michael v krvi – základy dostal od svojho starého otca Thea Pobera, ďalej sa vypracoval štúdiom literatúry a metódou pokus-omyl, ako sám priznáva. Prvý vážny úspech sa mu podaril už v roku 1989, kedy vyhral súťaž starých holubov v RV a 10. miesto v celonárodnej konkurencii majstrovstva Rakúska. V rokoch 1994-200 musel svoje hobby na šesť rokov ukončiť. Po tom čo mu zomreli obidvaja starí rodičia, presťahoval sa do ich domu. Tu opätovne začal v roku 2001 na holubníku starého otca ale s novými holubmi. Holuby si priniesol od Heinza Koschnitzkeho (RV Hille), Alfreda Webera (RV Regen), Juliusa Flora (vlastné RV) - holuby pôvodom od A. & P. Desmet, L. Scheers und Daems & Sohn a Rosi Ekel­hardt (vlastné RV). V roku 2005 zaklopal na dvere u špičkového nemeckého chovateľa Hansa Rauscha. Priniesol niekoľko jedincov pôvodom Drapa a Prange. Najnovšie posily z roku pochádzajú od Tino Bergemann, Jörg Bien­ge a Cyriel Verbeek.

Všade kde Michael holuby kupoval, vždy kúpil len z toho najlepšieho. Kritériom pri kúpe sú len a len pretekové výsledky a špičkové ceny proti veľkému počtu nasadených holubov. Preferuje holuby, ktoré vedia urobiť viacero špičkových cien za rok ... ideálne 10 a viac.

 

To, že mal často šťastnú ruku dokumentujú Michaelove dlhoročné výsledky. V sezóne 2011 to bolo 7. miesto, rok predtým 3. miesto na národnej úrovni. Sezóna 2012 bola vyvrcholením jeho úsilia. Michael Rudorfer sa postavil na miesto najvyššie a stal sa 1. národným majstrom Rakúska v súťaži starých holubov (do súťaže sa započítava 10 pretekov).  Okrem toho sa mu darilo aj s mláďatami a vylietal 3. národného majstra v súťaži mladých holubov a stal sa  4. národným majstrom dlhých tratí.

K tomu na holubníku Rudorfer sedí  6., 12., 15. i 19. eso holub Rakúska a 9.,  10., 11.12. a 16. eso holubica sezóny 2012-  tiež na národnej úrovni.

Na národnom preteku Montabaur (680 km) dosiahol Michael 2 najlepšie série (počíta sa 5 holubov) v národnom meradle!

Po týchto informáciách nemá význam uvádzať úspechy na nižšej úrovni. Spomeniem len to, že v súťaži dlhých tratí Oesterreich Ost, ktorá vznikla pred 3 rokmi, Michael 3 roky za sebou vyhral 1. miesto.

 

Teraz nasleduje niekoľko otázok cez ktoré nazrieme do metód a názorov Michaela Rudorfera:

 

Michael, výborne lietaš s mláďatami (za posledných 5 rokov stále v top 10 na národnej úrovni). Ako sa o ne staráš? V súčasnosti zo všetkých strán počuť o chorobe mláďat a ty lietaš akoby sa ťa táto choroba netýkala. Môžeš poradiť chovateľom ako byť úspešný? Čo je tajomstvom tvojho úspechu?

Predtým ako som začal mláďatá zatemňovať som mal i ja veľa problémov. Od roku 2008 teda mláďatá zatemňujem, to znamená, že medzi 17:30 a 7:00 (odchádzam do práce) sú mláďatá zatemnené. Oddelenie mláďat čistím 1x za týždeň .... a preto si myslím, že sú holuby dostatočne odolné ešte pre začiatkom pretekov.

Keď mám čas, učím mláďatá v dostatočnom predstihu na koš (tým sa chcem vyhnúť stresu po nakošovaní na pretek v zoobuse) a naučia sa piť z napájačiek ako v prepravnom aute.

Dôležité je, aby holuby s radosťou lietali predtým ako začneš s vyvážaním. Len zdravé mláďatá trénujú radi a samé od seba.

Je obzvlášť dobré, ak sú mláďatá rovnako staré – t.j. žiadne ďalšie mláďatá z 2. liahne by nemali byť v tíme. Pre pretekmi ich vyveziem 4-6 krát zo všetkých svetových strán do vzdialenosti 35 km. Počas sezóny sa ich snažím vyviezť na tréning v stredu. Púšťam vždy z toho istého miesta 20 km od domu.

Kŕmim zmesou Junior plus od Versele Laga od pondelku do nedele. Dôležité je nekŕmiť príliš silno – pretože tučné mláďatá strácajú chuť lietať okolo holubníka. Ako poistku mám pripravený Adeno Pulver od firmy Tollisan + Ronidazol 10%. Túto kombináciu aplikujem v prípade vypuknutia choroby mláďat – t.j. keď prvé mláďatá začnú zvracať. Choroba mláďat je multifaktorové ochorenie: kombinácia vírusov, baktérií, trichomoniád a plesní.

Okrem toho čo najskôr vakcínujem paramyxo (vo veku 4-6 týždňov) a vakcínujem proti diftérii metódou vtierania do perových folikulov.  Po odstavení mláďatá dostanú kúru proti trichomoniádam. To je všetko.

 

Pravidelne s mláďatami dosahuješ pekné umiestnenia. Aké sú tvoje nároky?
Preteky mláďat neberiem nikdy vážne, dôležité sú pre mňa preteky starých holubov. Zatemňované mláďatá často letia veľmi dobre: 5/5 alebo 5/4 nie je žiadna výnimka, čím ale nie je dobré sa dať zmiasť. Selektujem nielen na základe počtu umiestnených pretekov, ale aj na základe exteriéru, rodokmeňa a citu – dobré mláďa nie je vždy najlepším pretekárom pri pretekoch starých holubov! Rád vidím aspoň 2-4 ceny v absolútnej špičke – t.j. v top 20-30 na výsledkovej listine.

 

Ako sa staráš o ročné holuby? Čo očakávaš od nich?

Ročné musia odletieť minimálne 12 pretekov z 13 pretekov, ktoré máme v programe. Minimálne 2x Wuerzburg (500 km). Pred najdlhším pretekom sezóny (Montabaur – 680 km) zvážim pre a proti. Ročné holuby, ktoré sú vo forme a ktoré potrebujem do majstrovstva nasadím, pri ostatných zvážim počet získaných cien,  rodokmeň, ako sa mi páčia v ruke, ...

Ročný holub musí mať aspoň 5-6 cien z 12 nasadení, lepšie však 7-8. Ak je ich menej zvážim rýchlosť – podľa získaných eso bodov a pôvod holuba.

Sú holuby, ktoré ako mláďatá vedia získať z 5 nasadení 5 špičkových cien a ako ročné len 5-6 cien. Mám skúsenosť, že ako 2-ročné lietajú opäť špičkovo.

 

Hodnotíš holuby v ruke?

Mám rád stredne veľké holuby, skôr predĺženejšie, s dobre vyvinutým svalstvom (okrúhle a podlhovasté, s nie vyčnievajúcou prsnou kosťou), dobré operenie, široké letky s krátkym krídielkom (rýchlosť),  dobre vetrané krídlo. Holub by mal byť ľahký a napriek tomu guľatý – čo je ideálny stav, ale vidieť to je len veľmi zriedka. I toto je žiaľ ešte stále málo.

Rád vidím holuba ako kompaktnú jednotku, ako vykresaného z dreva. Holuby sú plne vyvinuté keď dosiahnu 1 rok života. Po prvom roku pretekania by už mali vyzerať ako staré holuby.

 

Čistíš holubníky denne?

Od jesene a v zime čistím holubníky jedenkrát za týždeň – jednoducho nemám na to čas.

Chovným holubom a mláďatám čistím na jar i v lete 1x týždenne. Mláďatám počas pretekov čistím 1x denne, vždy večer.

Starým pretekárom začnem čistiť cca týždeň pred začiatkom sezóny a počas nej 1x za deň a to vždy večer.

 

Používaš cesnak a ďalšie doplnky – oleje, arašidy, apod.?

Boli časy, keď som používal veľa cesnaku, niekedy aj s cibuľou a jablčným octom. Už niekoľko rokov dávam holubom len prípravok Ropa B: Oregano má taktiež antibakteriálne vlastnosti a je s tým oveľa ľahšia manipulácia (či už do vody alebo ako olej na krmivo).

Na krmivo dávam tzv. Kropfmix vlastnej produkcie: ľubovník bodkovaný, sušený nechtík a skorocel – na olejom alebo vodou navlhčené krmivo.

Pre dlhšou traťou zvyknem pridať lúpanú slnečnicu a burské oriešky. Holuby majú oriešky radi, ale dostanú len limitované množstvo. Oriešky je nutné skladovať v chlade a suchu.

Po veľmi ťažkom preteku obohacujem krmivo aminokyselinami (2-3 kŕmenia), používam Immunol od firmy Tollisan alebo Powerplay od Isostar.

 

Akú radu by si dal začiatočníkovi, ktorý sa snaží vybudovať svoj vlastný tím pretekárov?

  1. Prvoradý je funkčný holubník (suchý, bez prievanu, útulná atmosféra), dobré a vitálne holuby, max. od 2-3 chovateľov alebo línií.
  2. Selektovať výhradne na základe zdravia a vitality, veľa chovať a pretekať, následne selektovať podľa výsledkov.
  3. Myslieť niekoľko rokov dopredu, mať jasnú predstavu o budúcnosti svojho chovu. Sledovať zdravotný stav holubov.
  4. Nemať veľa holubov a maj z nich potešenie!
  5. Nájdi si špičkového chovateľa, ktorému môžeš veriť a ktorý ti chce úprimne pomôcť.


Akým systémom pretekáš ... vdovstvo, z hniezda, oba systémy, alebo niečo iné?
Vždy som lietal suché vdovstvo (pred sezónou som mláďatá neodchovával). Takmer vždy s holubmi aj s holubicami, jeden či dva roky som lietal len so samcami. Myslím, že prirodzená metóda proti vdovcom nemá v Rakúsku posledných 20-30 rokov vôbec šancu na úspech. Na krátkych tratiach (do 220 km) trvajú preteky 6-10 minút. Počíta sa každá sekunda. Pri dlhších tratiach by snáď prirodzená metóda nemusela byť zlá (holubice na malých mláďatách alebo vajíčkach)  - u nás však každý lieta vdovstvom.

 

Koľko musia tvoje holuby trénovať. Nútiš ich lietať?

Mám veľmi málo času. Obidve pohlavia trénujú len 1x za deň. Holuby púšťam ráno a holubice večer. Holubice večer lietajú 30-40 minút. Najmä ak je teplo, lietajú ešte menej. Holuby bohužiaľ ráno otvorím a idem do práce.

Pred začiatkom pretekov holuby vyveziem 3-4x, zo všetkých svetových strán, maximálne na 30 km. Následne ich nasadím na 1. tréning (cca 120 km) v RV Amstetten.

 

Lietaš s holubmi aj holubicami. Nie je problém, že prvý partner musí vždy na toho druhého čakať? Nemá to vplyv na výkon v ďalšom preteku? Je to pre takéhoto holuby motivácia či demotivácia? Ako to vidíš?

Myslím, že to nevadí, aj tak sú vždy najneskôr do hodiny doma. Možno záleží aj na holuboch, ktoré chováš, ale mojim to neprekáža. Čakajú na toho svojho partnera, občas sa stane, že sa pária s iným partnerom. Keď vidím, že jeden z partnerov chodí stále neskoro a ten druhý letí extrémne dobre, tak potom toho slabšieho nechám od 5. alebo 6. preteku sezóny doma.

Ako dlho môžu partneri zostať po preteku spolu?

Cca 1-3 hodiny, závisí to aj od toho koľko mám času a aký mám ďalší program. Na začiatku sezóny je to skôr tá jedna hodina. Pri ťažších pretekoch potom dlhšie.

 

Ako pristupuješ k holubom, ktoré sa vrátia unavené z dlhej trate? Ako ich zaraďuješ do tréningu?

Takéto holuby dostanú aminokyseliny (Immunol alebo Power Play od firmy Isostar) a Tollyamin 3+ od firmy Tollisan – do vody alebo priamo do hrvoľa. Takéto holuby dostanú pár dní odpočinku. Toto sa však nestáva často, iba po krachových pretekoch.

Aké kritériá uplatňuješ pri párení holubov? Kompenzuješ veľkosť, farbu oka, apod.?

Oko ma v tomto prípade nezaujíma takmer vôbec. Párim dobré na dobré, alebo ešte lepšie dobrého chovného holuba na dobrú chovnú holubicu. Samozrejme, nie veľkého/malého holuby na veľkú/malú holubicu.

Dávam dôraz na posledné prvoradé letky – nesmú byť príliš krátke a musia byť správne široké. Preferujem teda „rýchle krídla“, pretože aj všetky majstrovstvá sú o rýchlosti.

Holub, ktorého plánujem zaradiť do chovu musí mať harmonické telo a perfektné operenie. Holuby zaraďujem do chovu po 4-5 rokoch úspešnej pretekovej kariéry.


Aké metódy párenia uprednostňuješ – kríženie, inbríding, líniový chov, ... ?

Uprednostňujem kríženie, príbuzenské páry zostavujem na jeseň – s možnosťou umiestnenia takýchto holubov do chovu. A ešte jedna podmienka – robím to len s tým najlepším čo na holubníku je!

 

Čo si myslíš o zariadení holubníka? Navštívil som mnoho špičkových holubníkov a viaceré z nich nespĺňali teoretické predpoklady výmeny vzduchu. Napriek tomu títo chovatelia leteli absolútnu špicu. Ako to vidíš ty?

Veru, veru ... je to celá veda. Či je holubník dobrý alebo nie ukážu výsledky. Nemal by byť príliš vlhký a nemal by byť na ňom prievan.

Veľmi záleží aj na umiestnení holubníka: Mnohí Belgičania majú na holubníkoch len niekoľko holubov, preto si môžu dovoliť vetrať len cez strechu (cez škridlu). Ja mám však holubníky pomerne husto obsadené, preto je nutné, aby tam bolo veľa vzduchu. A nesmie to byť spätne sa vracajúci vzduch, ale čerstvý vzduch! Holub sa musí cítiť pohodlne. Teplo prináša so sebou formu, horúčava jej až príliš uberá. To sú hlavné mantinely, ktoré treba zvážiť.

Mláďatám stačí voliéra (holubník s otvorenou prednou stenou). Stále možno počuť o škodlivom dopade teplotného rozdielu medzi dňom a nocou a my by sme sa mali snažiť tieto rozdiely minimalizovať. Je to však časovo náročné.

Pri povalových holubníkoch je zabezpečenie menších výkyvov jednoduchšie. Vidíš, že ja  mám záhradný holubník. Spredu je dosť otvorený a úplne zle otočený – na severozápad. Počas pretekovej sezóny musím prílev vzduchu do vnútra regulovať, najmä pri chladnom severozápadnom prúdení.


Aký je podľa Teba optimálny stav chovných holubov pre zabezpečenie dostatočného prílevu kvalitných jedincov?

Bohužiaľ mám stále viac chovných holubov ako je nutné. Nutkanie stále skúšať niečo nové – to pokušenie, je stále tu. Myslím, že 10-12 chovných párov by malo stačiť na zachovanie kvality holubníka. Chov je tiež veda: ktoré holuby z chovu vyradiť, ktoré zaradiť do chovu, ktoré vlastnosti upevniť (napr. vitalitu, dlhotraťové holuby, holuby, ktoré vedia lietať s vetrom, rýchlosť, apod.).

Optimálnym by bolo zaradiť svojich dobrých pretekárov vo veku 3-4 rokov do chovu ... ktoré by predtým ako vdovci dokázali, že majú potenciál splodiť kvalitné potomstvo – ale nerobím to, pretože lietam suchým vdovstvom).


Ktoré holuby zohrali najväčšiu úlohu pri tvorení základov tímu tvojho holubníka?
Holuby od J. Flora, Alfreda Webera, Rosi Ekelhardt (Rakúsko), St. Koschnitzkieho a Hansa Rauscha.“

Poznámka autora: Julius Flor – bol jeden z najlepších chovateľov Rakúska a Michaelov výborný priateľ. Pretekal do r. 2001. V roku 1992 kúpil holuby u A. & P. Desmet, L. Scheers und Daems & Sohn. Odchovy z týchto holubov lietali u Flora 1. ligu. V rokoch 1995-2000 sa stal 4x majstrom RV. Jeho najlepším rokom bol rok 1997, kedy vyhral 3. majstra Rakúska a všetky súťaže RV a regiónu.  Ešte v roku 2000 vylietal s holubom „A-906-98-1141“ (Scheers x Daems) titul 2.eso Rakúska. Od roku 2001 sa už z dôvodu choroby súťaží nezúčastňoval. Julius Flor zomrel v roku 2010. Mimoriadne dedičné vlastnosti a rýchlosť ukázali tieto holuby aj u Ludwiga Ekelhardta (+) a neskôr jeho dcéry Rossi Ekelhardt,  kde holubica „A-906-99-113“ - orig. J. Flor dala mnohé esá. („379“ – 1. eso Rakúska 2004, „459“ – 1. eso Rakúska 2007, „037“ – najlepší holub RV 2006, „018“ – najlepšia holubica 2008, „299“ – najlepší holub 2009). „113“ je sestra „1141“, tiež teda pochádza z  „1055“ (čistý Scheers). Michaelova top holubica „515“ je dcéra „1055“ ... a zároveň je matkou „455“ – jeho najlepšej holubice za posledné 2 roky s 26 cenami z 28 nasadení.

„Skúšam holuby od Tina Bergemanna (1. majster Nemecka 2009) - mám syna zlatého chovného páru: Samson B260 x Modrá 2 (528). A. Drape kúpil 2 sestry tohto holuba ( (napr. „Miss Rheine“), syn „1007“ (Kluth), syna „Laury“, sestru „Die Schnelle“.

Mám holuby od Cyriela Verbeecka (Belgicko). Lieta iba s 12 vdovcami a každoročne dosahuje top výsledky. Jeho holuby patria k esám provincie Antwerpy. Sú to holuby pôvodom od G. Vandenabeele.

Mám holuby aj od Van Leest Peeters. U tohto chovateľa nakúpili také esá ako Prange, Heinz Meier, ... Mám tu jednu holubičku od H. & F. Sandera }vnučka Eurostara a 1 holuba od G. Vandenabeele (línia „Bliksem“ a  „James Bond“).“

 

Aké sú Tvoje ďalšie ambície?

  • Lietať rovnako dobre ale s menej holubmi ako kedysi.
  • Zvládať preteky s vetrom v chrbte.
  • Posunúť sa vpred v národnom majstrovstve (pozn: Otázka bolo položená ešte pred sezónou 2012 a Michaelovi sa táto ambícia aj naplnila. Blahoželáme!)
  • Zúčastňovať sa pretekov v testovacích staniciach.


Nechávaš si aj jesenné mláďatá? Aká máš s nimi skúsenosti?

Neskoré holuby si nechávam len k chovným účelom, na preteky mám dosť skorých mláďat.

 

Koľko pretekov letíš ročne? Na Slovensku sa snažíme postaviť plán tak, aby sme splnili podmienky všetkých olympijských kategórií. S tým je spojené i národné majstrovstvo. To je dôvod prečo máme v priemerne 19 pretekov starých holubov v jednej sezóne. Viem, že v Rakúsku porovnávate eso body ... môžeš to podrobnejšie vysvetliť?

My máme 13 pretekov sezóny starých holubov a 5 pretekov mláďat. Národné majstrovstvo sa počíta z piatich holubov a 8 najlepších pretekov. To je spolu 40 cien. Pri rovnosti bodov sa rozhoduje podľa rýchlosti (priemer eso bodov).

Najlepšie holuby Rakúska musia mať  10 pretekov (100 bodov je za 1. cenu), .... pri 10 pretekoch je to 1000 bodov ako maximálna hranica súčtu eso bodov (rovnako ako pri nemeckom systéme).

Majstrovstvo klubu Wien Niederösterreich sa letí systémom 5 najlepších holubov z 5 najdlhších pretekov sezóny – teda max. 25 cien, potom opäť pri zhode rozhodujú eso body.

Vo Wien Nord Ost sa počíta do majstrovstva 5 najlepších holubov zo všetkých 13 pretekov ... k tomu sa pripočítavajú body za rýchlosť a vzdialenosť.


Michael vyznáva filozofiu, ktorú možno charakterizovať takto: všetky faktory musia do seba zapadať – dobré holuby, dobrý holubník a dobrá opatera. K týmto faktorom pridáva dôveru ako ďalší z podstatných elementov úspechu. Holub a chovateľ si musia navzájom dôverovať.

A samozrejme -  super zdravie. Chovateľ je ten, kto by mal pozorovať a spoznať problém ešte na začiatku. Aj seba vidí v pozícia trénera, ktorý ak chce dosiahnuť úspech, musí každodenne usilovne pracovať so svojim mančaftom ...

„Nič totiž nepríde samo – len tak,“ konštatuje na záver novopečený národný majster Rakúska.

V mene mojom i čitateľov Letu Zdar mu prajem ďalšie a ďalšie úspechy na pretekovom poli.


A-906-11-076

Najlepší holub sezóny 2012 v RV Wien. 13 cien, z toho 1. cena z národného preteku Montabaur (680 km), 3. cena na národnej úrovni. Otec „459 - 1. eso Rakúska 2007, ktorý je zároveň bratom 1. esa Rakúska „379“ z roku 2004. Matka “372” – najlepšia holubica RV Wie NO a zároveň sestra 5. esa Rakúska 2010.

 

A-906-05-183

Tento sa už ako ročný sa stal 6. esom Rakúska a má na konte viac ako 54cien! 3 sezóny po sebe letel každoročne po 11 cien.  Pochádza z  A. & P. Desmet, L. Scheers a Daems & syn.

 

A-906-07-299

Vychovaný bol u Rosi Ekelhardt a je priamym bratom 1. národného esa r. 2004 a rovnako 1. esa  r. 2007 na národnej úrovni. V roku 2009 získal 11 cien a stal sa tak najlepším holubom RV.

A-906-07-686

5. eso holubica Rakúska. 3 sezóny po sebe letela každoročne po 10 cien. Opäť z línie Ekelhardt/Grupp.

 

Oddelenie vdovcov.